W dobie, gdy jeden klient korzysta z wielu urządzeń do przeglądania Internetu – robi to zarówno na komputerze stacjonarnym, przenośnym oraz telefonie i tablecie, warto aby nasza strona internetowa dostosowywała się automatycznie do wymogów każdego z tych urządzeń. Takie właściwości ma strona responsywna. Najprościej można opisać ją właśnie jako stronę, która automatycznie dostosowuje się do rozdzielczości konkretnego urządzenia. Dzięki temu nie trzeba tworzyć osobnej wersji strony dla komputerów i urządzeń mobilnych, w tym również coraz popularniejszych czytników e-booków.
Dlaczego warto zadbać o to, by strona była responsywna?

Responsywna strona internetowa to przede wszystkim wygoda dla użytkowników Internetu. Takie rozwiązanie daje im możliwość pełnego wykorzystania możliwości każdego z urządzeń, z których korzystają na co dzień. Co istotne, responsywna strona www dostosowuje się nie tylko do urządzenia, ale i przeglądarki, z jakiej się korzysta – informacje o urządzeniu i przeglądarce są pobierane przez system, dzięki czemu strona automatycznie dostosowuje elementy niezbędne do funkcjonowania oraz te dodatkowe, takie jak grafika czy rodzaj czcionki. Dopasowywana jest też wielkość poszczególnych elementów. Sprawia to, że strona internetowa wyświetla się tak samo dobrze na urządzeniach z przeglądarką Chrome, Safari, Opera, Firefox czy Internet Explorer przy różnej rozdzielczości ekranu.

Responsywna strona www to także duża korzyść dla właściciela serwisu. Jak to już zostało wcześniej wspomniane jest to rozwiązanie eliminujące konieczność tworzenia kilku wersji strony, dla różnych przeglądarek czy typów urządzeń. Pozwala to zaoszczędzić sporo pieniędzy, które można przeznaczyć np. na promocję lub rozwój firmy.

Responsywne strony internetowe w dzisiejszych czasach stają się powoli koniecznością, gdyż urządzenia, na których korzystamy z Internetu są bardzo różnorodne. W zawiązku z tym warto zapoznać się bliżej z zasadami ich funkcjonowania i tworzyć je na potrzeby własnej działalności. Wówczas będziemy odbierani jako prawdziwi profesjonaliści ceniący sobie czas i uwagę potencjalnych klientów.